maranata

wspólnota modlitwy kontemplacyjnej

"Smutna jest dusza moja aż do śmierci; zostańcie tu i czuwajcie ze Mną (..) nie mogliście jednej godziny czuwać ze Mną?"
Mk, 14,34 i 37

MENU
Strona główna » Doświadczenie

Doświadczenie

W naszej duchowości ważne jest doświadczenie. Doświadczenie to uczy nas, że rozum - tak przydatny na codzień - na niewiele zdaje się w relacji z Bogiem. Jak jeden organ nie stanowi o ciele, tak jedna z władz duszy nie stanowi o jej całości. Rozum na niewiele się zdaje w relacji z Bogiem, tu potrzebna jest odwaga i męstwo wiary oraz szaleństwo zakochania i miłości.

Trzeba się zdobyć na odwage pozostawienia znanych i utartych scieżek a pójść w nieznane, pozostawiając przyjemną pewność rozumu a nawet naszej wyobraźni i fantazji.
Należy przyjąć że wszystko się może wydarzyć! Wszystko - to znaczy że to będzie napewno zaskoczenie, często szok i nie koniecznie miłe czy nawet dobre (w pierwszym odczuciu). Jednak należy wytrwać ufając już nie własnej ocenie sytuacji ale Duchowi, który nas zaczyna prowadzić, podtrzymywać, dodawać siły, wiary, ufności a Którego przewodnictwa w niepojęty sposób doświadczamy. To ciemna, pełna niebezpieczeństw i kręta droga. Bolesna bo nic o niej nie wiemy, nic nie można przewidzieć, zaplanować ...

Tak jak w relacji z człowiekiem ważna jest jest intuicja, wyczucie, empatia, uważność a mniej "mędrca szkiełko i oko" - tak podobnie wchodząc w relację z Bogiem, wiekszą uwagę przykładamy do uważności, intuicji, wyczucia. To wszystko konfrontujemy z nauczaniem Kościoła oraz wielowiekową tradycją modlitwy, którą w sposób szczególny przechowuje mnisza wspólnota benedyktynów. Pamiętamy też o mądrej nauce ojców pustyni, ze tu na ziemi niczego do końca nie możemy być pewni i walka trwa do ostatniego oddechu.

Łaska buduje na naturze. Praktykujemy modlitwę ciszą, milczeniem - to one potrafią przerwać nieustanny kołowrót myśli w naszej świadomości a przez to pozwalają dostrzec istniejący w nas świat wewnętrzny: delikatny, cichy, spokojny, który od zawsze był w nas obecny. Ponadto ten swiat jest zamieszkany ....

Owa Obecność jest naturalnym doświadczenim każdego człowieka. To Obecność Boża, delikatna ale stanowacza, dająca pokój naszemu sercu. Ale można to stwierdzić dopiero na pewnym etapie tej ciemnej drogi, kiedy nasze zmysły sa już nieco wyciszone.

02-2015