maranata

wspólnota modlitwy kontemplacyjnej

"Smutna jest dusza moja aż do śmierci; zostańcie tu i czuwajcie ze Mną (..) nie mogliście jednej godziny czuwać ze Mną?"
Mk, 14,34 i 37

„Demon bardzo zazdrości człowiekowi, który się modli i używa wszelkich sposobów, by nie osiągnął zamierzonego celu. Nie przestaje więc za pomocą pamięci wzbudzać myśli o różnych sprawach, a za pomocą ciała wzniecać wszystkie namiętności, tak aby przeszkodzić - na ile to możliwe - w jego wspaniałym biegu i wędrówce ku Bogu.”
Ewagriusz z Pontu
MENU
Strona główna » Spotkania » Spotkanie 25.02.2017 - gniew

Ostatnio dodane

Jak nie można nauczyć się jakiejś sztuki, jeśli się nią gorliwie nie zajmuje, tak nie można osiągnąć umiejętności modlitwy bez wytrwałej służby Bogu w prostocie serca. Ewagriusz z Pontu

Spotkanie 25.02.2017 - gniew

Nasze spotkanie w dniu Wspomnienia Matki Bożej Bramy Nieba poświęcone było czwartemu z logismoi Ewagriusza: gniewowi. Spotkanie odbyło się w wyłącznie męskim gronie. Może bardziej nas gniew dotyczy :)
Już na samym początku zauważyliśmy, że jest gniew który odpowiada definicji przedstawionej przez Ewagriusza i jest gniew będący uczuciem czy emocją, zbliżoną (tożsamą) z oburzeniem.

Gniew jest owocem niezaspokojonej chciwości, jego paliwem jest złość, że to czego chciała chciwość nie zostało zaspokojone. Gniew jest stanem istnienia właściwym demonom. Gniew zaciemnia umysł, nie mamy właściwego rozeznania w gniewie. Gniew nie jest stanem naturalnym człowiekowi. Człowiek z natury jest spokojny, łagodny, cichy.
Gniew dotyczyć może jednostki ale także grup społecznych np. aktualne wydarzenia polityczne w Polsce, USA.
Uporczywe trwanie w gniewie powoduje, że stajemy się z czasem gniewliwi - na wszystko reagujemy gniewem. Ewangelia zachęca aby nie zasypiać w gniewie ("niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce"). Pojednanie, przebaczenie jest odtrutką na gniew.

Gniew jest też emocją/uczuciem. Nie należy go tłumić ale nie należy pozwalać się jemu prowadzić. Medytacja pozwala uświadomić sobie: "jestem wkurzony, rozgniewany, oburzony, wściekły" ale potem: "naszły mnie myśli pełne gniewu, rozgniewania, oburzenia, wściekłości". Skoro przyszły to i odejdą. Gdy jesteśmy gniewni, należy nie podejmować działań, gdyż nie mamy naturalnego rozeznania rzeczywistości.

Spotkanie tradycyjnie zakończylismy modlitwą nieszporów i medytacją w milczeniu.

02-2017

„Jeżeli powstrzymasz się od gniewu, znajdziesz zmiłowanie, okażesz się roztropnym i zostaniesz zaliczony do ludzi modlitwy.”
"Czasami stanąwszy do modlitwy, od razu będziesz modlił się dobrze. Innym razem pomimo wielkich starań nie osiągniesz celu - po to, abyś jeszcze bardziej szukał; a kiedy dosięgniesz celu, posiądziesz nienaruszoną doskonałość."
Ewagriusz z Pontu
"Nie ustępuj, bracie, i nie załamuj się, byłaby to bowiem wielka radość szatana." Św. Barsanufiusz i Jan z Gazy