maranata

wspólnota modlitwy kontemplacyjnej

"Smutna jest dusza moja aż do śmierci; zostańcie tu i czuwajcie ze Mną (..) nie mogliście jednej godziny czuwać ze Mną?"
Mk, 14,34 i 37

„Demon bardzo zazdrości człowiekowi, który się modli i używa wszelkich sposobów, by nie osiągnął zamierzonego celu. Nie przestaje więc za pomocą pamięci wzbudzać myśli o różnych sprawach, a za pomocą ciała wzniecać wszystkie namiętności, tak aby przeszkodzić - na ile to możliwe - w jego wspaniałym biegu i wędrówce ku Bogu.”
Ewagriusz z Pontu
MENU
Strona główna » Spotkania

Ostatnio dodane

Jak nie można nauczyć się jakiejś sztuki, jeśli się nią gorliwie nie zajmuje, tak nie można osiągnąć umiejętności modlitwy bez wytrwałej służby Bogu w prostocie serca. Ewagriusz z Pontu

Kobieta w Kościele

Na spotkaniach w dn.10.03 i 17.03 podjęliśmy temat kobiet w Kościele. Jak się w nim czuja, odnajdują. Okazało się, że nie było zaskoczenia.
Kobiety w Kościele czują się dobrze, traktują go jako "swoje miejsce", są w nim gospodarzami (nie gospodyniami - bo to kojarzy się z pracą w kuchni).

Czytaj dalej 03-2018

Spotkanie 08.04 - smutek

Nasze kolejne spotkanie odbyło się w wigilię niedzieli palmowej. Tematem wiodącym był SMUTEK. Po krótkim wstępie i opisie tego demona dzieliliśmy się swoim doświadczeniem ze smutkiem. Smutek pojawia się po gniewie, gdy energia gniewu sie już zużyje a oczekiwany przez gniew efekt nie pojawia się. Oddzieliliśmy smutek, który pojawia się gdy dostrzegamy zło, krzywdę jako uczucie lub emocja, oddzieliliśmy też smutek będący cechą charakteru np. u osób melancholijnych.

Czytaj dalej 04-2017

Spotkanie 25.02.2017 - gniew

Nasze spotkanie w dniu Wspomnienia Matki Bożej Bramy Nieba poświęcone było czwartemu z logismoi Ewagriusza: gniewowi. Spotkanie odbyło się w wyłącznie męskim gronie. Może bardziej nas gniew dotyczy :)
Już na samym początku zauważyliśmy, że jest gniew który odpowiada definicji przedstawionej przez Ewagriusza i jest gniew będący uczuciem czy emocją, zbliżoną (tożsamą) z oburzeniem.

Czytaj dalej 02-2017

<< Pierwszy < Poprzednia [1 / 4] Następna > Ostatni >>
„Jeżeli powstrzymasz się od gniewu, znajdziesz zmiłowanie, okażesz się roztropnym i zostaniesz zaliczony do ludzi modlitwy.”
"Czasami stanąwszy do modlitwy, od razu będziesz modlił się dobrze. Innym razem pomimo wielkich starań nie osiągniesz celu - po to, abyś jeszcze bardziej szukał; a kiedy dosięgniesz celu, posiądziesz nienaruszoną doskonałość."
Ewagriusz z Pontu
"Nie ustępuj, bracie, i nie załamuj się, byłaby to bowiem wielka radość szatana." Św. Barsanufiusz i Jan z Gazy