maranata

wspólnota modlitwy kontemplacyjnej

"Smutna jest dusza moja aż do śmierci; zostańcie tu i czuwajcie ze Mną (..) nie mogliście jednej godziny czuwać ze Mną?"
Mk, 14,34 i 37

„Demon bardzo zazdrości człowiekowi, który się modli i używa wszelkich sposobów, by nie osiągnął zamierzonego celu. Nie przestaje więc za pomocą pamięci wzbudzać myśli o różnych sprawach, a za pomocą ciała wzniecać wszystkie namiętności, tak aby przeszkodzić - na ile to możliwe - w jego wspaniałym biegu i wędrówce ku Bogu.”
Ewagriusz z Pontu
MENU
Strona główna » Spotkania » Spotkanie 08.04 - smutek

Ostatnio dodane

Jak nie można nauczyć się jakiejś sztuki, jeśli się nią gorliwie nie zajmuje, tak nie można osiągnąć umiejętności modlitwy bez wytrwałej służby Bogu w prostocie serca. Ewagriusz z Pontu

Spotkanie 08.04 - smutek

Nasze kolejne spotkanie odbyło się w wigilię niedzieli palmowej. Tematem wiodącym był SMUTEK. Po krótkim wstępie i opisie tego demona dzieliliśmy się swoim doświadczeniem ze smutkiem. Smutek pojawia się po gniewie, gdy energia gniewu sie już zużyje a oczekiwany przez gniew efekt nie pojawia się. Oddzieliliśmy smutek, który pojawia się gdy dostrzegamy zło, krzywdę jako uczucie lub emocja, oddzieliliśmy też smutek będący cechą charakteru np. u osób melancholijnych.

Wydaje się, że zauważylismy charakterystyczny dla demonów rodzaj smutku. Ma on tą właściwość, że chce być zaraźliwy. Osoba będąca pod wpływem tego demona, nie dość że sama jest smutna, pragnie aby inni tez byli smutni jak ona. Poza tym smutek tego typu trwa mimo okoliczności, które zachęcają do porzucenia smutku, do wejścia w radość czy wdzięczność. Taki smutek zawsze widzi niedosyt. Demoniczny smutek popycha do niechęci do życia.
Tradycyjnie już spotkanie zakończyliśmy nieszporami i modlitwą w milczeniu.

04-2017

„Jeżeli powstrzymasz się od gniewu, znajdziesz zmiłowanie, okażesz się roztropnym i zostaniesz zaliczony do ludzi modlitwy.”
"Czasami stanąwszy do modlitwy, od razu będziesz modlił się dobrze. Innym razem pomimo wielkich starań nie osiągniesz celu - po to, abyś jeszcze bardziej szukał; a kiedy dosięgniesz celu, posiądziesz nienaruszoną doskonałość."
Ewagriusz z Pontu
"Nie ustępuj, bracie, i nie załamuj się, byłaby to bowiem wielka radość szatana." Św. Barsanufiusz i Jan z Gazy